Jak oznakować regały magazynowe?

Praca na różnego rodzaju magazynach to obecnie codzienność dla wielu ludzi. Każdego dnia przechodzi przez nie cała masa towarów i produktów, które wyruszają w dalszą podróż. Zanim jednak się to odbędzie, muszą być one składowane w odpowiednich miejscach. Do składowania towarów służą odpowiednio przystosowane regały magazynowe. Prawidłowe oznakowanie regałów magazynowych jest w tym przypadku niezwykle istotne, głównie ze względu na aspekty użytkowe, ale kwestia bezpieczeństwa również odgrywa tutaj istotną rolę. Sprawdź, co na zwrócić uwagę, w przypadku oznakowania regałów magazynowych.

 

Spis treści

Rola regałów magazynowych

Oznakowanie regałów magazynowych

Podział regałów ze względu na ich nośność

Dlaczego oznakowanie regałów magazynowych jest tak ważne?

Podsumowanie – jak oznakować regały magazynowe

 

Rola regałów magazynowych

Rolą regałów magazynowych jest przechowywanie konkretnych towarów oraz produktów w sposób bezpieczny oraz ergonomiczny. Już podczas projektowania regałów bierze się pod uwagę wiele elementów, które mają później wpływ na ich trwałe wykonanie oraz niezawodność.

Regały są przystosowane do przechowywania towarów o różnych gabarytach. Z tego właśnie powodu muszą być one szczególnie wytrzymałe, bowiem niektóre z tych towarów mogą ważyć nawet kilka ton. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne powinny być natychmiast zgłaszane do odpowiedniego serwisu, aby niebezpieczeństwo zostało sprawnie usunięte. Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników oraz o to, by sama praca przebiegała sprawnie i bez zakłóceń.

Praktycznie każdy magazyn pełen jest regałów magazynowych różnego rodzaju, z których korzysta się na co dzień. Niekiedy ich ilość jest ogromna, a wówczas prawidłowe oznakowanie regałów magazynowych jest niezbędne do tego, aby na magazynie panował porządek. Umożliwia to wówczas wydajną pracę magazynów.

 

Oznakowanie regałów magazynowych

Istnieją różne rodzaje oznakowania regałów magazynowych. Wszystko zależne jest tutaj od typu regałów, ich nośności oraz tego, do czego dokładnie mają służyć. Sposobów oznakowania regałów magazynowych jest wiele (np. etykiety i inne oznakowanie półek) i warto się im bliżej przyjrzeć, aby wybrać odpowiedni system, zanim przystąpimy do oznakowania.

W momencie gdy magazyn lub też hala magazynowa jest sporych rozmiarów, nie obejdzie się bez oznakowania regałów. Jest to bardzo istotne w kontekście składowania towarów, które może wówczas odbywać się w bezproblemowy sposób. Każdy pracownik wie gdzie musi się udać, by znaleźć konkretne palety.

Do oznaczania stref magazynowych mogą służyć specjalne tablice podwieszane lub też etykiety samoprzylepne. Każda strefa podzielona jest natomiast na alejki, w których znajdują się regały. One z kolei mają swoje kolumny, piętra oraz półki. To właśnie na półkach znajdują się palety, do których musi być łatwy dostęp.

Etykiety lokalizacyjne pozwalają w łatwy sposób odczytać lokalizację konkretnych półek. Służą one również do oznaczania miejsc paletowych. Umieszczenie ich na magazynie jest więc niezbędne do tego, by cały system funkcjonowania magazynu był jak najlepiej zorganizowany.

 

Oznakowanie regałów pod kątem nośności

Różnego rodzaju szyldy regałowe to doskonałe rozwiązanie w kontekście oznakowania regałów oraz stropów w zakresie dopuszczalnego obciążenia. Dopuszczalne obciążenie dla poszczególnych półek określa producent i jest to element, do którego bezwzględnie należy się stosować. Z tego właśnie powodu kwestia oznakowania regałów jest tak istotna – należy również przeszkolić swoich pracowników i udzielić im wszelkich niezbędnych informacji na temat tego, jakie są dopuszczalne obciążenia na poszczególnych regałach magazynowych.

Na półce o konkretnym dopuszczalnym obciążeniu pod żadnym pozorem nie wolno składować produktów i materiałów, które tę wagę przekraczają. Tabliczki znamionowe są w tym przypadku czymś, co w jasny sposób określa dopuszczalną wagę na regałach.

Warto pamiętać również o tym, że wszelkie znaki BHP na magazynie muszą być umieszczone w widocznym miejscu. Pod uwagę należy również brać właściwości składowanych elementów, a pomiędzy poszczególnymi regałami musi być odpowiedni odstęp.

 

Dlaczego oznakowanie regałów magazynowych jest tak ważne?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy i bezpieczeństwa, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wszelkie urządzenia przeznaczone do pracy na magazynie muszą posiadać aktualne badania techniczne i muszą być w pełni sprawne. Jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne w kontekście regałów magazynowych muszą być natychmiastowo naprawiane.

Tabliczki znamionowe z informacjami takimi jak rok produkcji czy też nazwa producenta muszą być dobrze widoczne, aby możliwe było łatwe przeczytanie informacji na nich zawartych. Bezpieczeństwo na magazynie to bez wątpienia podstawowa sprawa, o jaką należy zadbać. Dobry stan regałów magazynowych i stropów jest istotny, szczególnie jeśli dochodzi na nich do składowania ciężkich elementów.

Kolejna sprawa to utrzymanie czystości na magazynie. W kontekście bezpieczeństwa jest to szczególnie istotne. Brak porządku i panujący na magazynach chaos jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się niebezpiecznych sytuacji. Również odpowiednie oświetlenie na magazynie jest czymś, czego nie wolno pomijać.

 

Podsumowanie – jak oznakować regały magazynowe

Oznakowanie regałów magazynowych w odpowiedni sposób to podstawa na każdym magazynie. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo pracowników oraz ich jakość pracy.

Do znakowania magazynów można wykorzystać przykładowo etykiety lokalizacyjne z kodami kreskowymi lub też podwieszane tablice. Sama jakość regałów wraz z uwzględnieniem ich maksymalnej nośności to z kolei sprawy, które należy brać pod uwagę w momencie, gdy na magazynie dochodzi do składowania na półkach bardzo ciężkich palet. Jest to bardzo dobry system!

Dobre oznakowanie poszczególnych regałów oraz półek pozwala w znaczącym stopniu zwiększyć wydajność pracy. Każdy pracownik wie wówczas dokładnie, gdzie musi się udać by znaleźć konkretną paletę. Jest w stanie zrobić to sprawnie i bezpiecznie. Możliwość łatwego składowania towarów jest czymś, do czego musi dążyć każdy magazyn.