Wózki magazynowe – rodzaje. Jakie wyróżniamy?

Z jakim wyposażeniem kojarzy Ci się magazyn? Możliwe, że przed Twoimi oczami pojawił się właśnie szereg półek i regałów, ustawionych w równym rządku. A czy w Twoich wyobrażeniach znalazło się miejsce na wózki magazynowe? To niezbędniki, bez których transport, układanie i kompletowanie towarów byłoby łagodnie rzecz mówiąc – trudne. A w praktyce… w większości placówek po prostu niemożliwe. Jakie więc rodzaje wózków magazynowych wyróżniamy?

Wózki magazynowe – rodzaje

Przewożenie paczek, palet i przeróżnych towarów w magazynie byłoby niemożliwe bez solidnego wózka. To wielofunkcyjny sprzęt, dzięki któremu praca staje się lekka, a nawet przyjemna. Musisz jednak wiedzieć, że rodzajów wózków magazynowych jest naprawdę sporo. Wśród nich znajdują się modele piętrowe, platformowe, taczkowe, paletowe, typu dolly, przeznaczone do wysokiego składowania, gospodarcze… bez obaw, dzisiaj opiszemy najpopularniejsze z nich, które z powodzeniem posłużą w magazynie przez lata.

Ale zanim to zrobimy, chcemy pokrótce wymienić zalety wózków magazynowych. Jak już wiesz, dzięki nim praca przebiega znacznie szybciej, a pracownicy nie muszą samodzielnie dźwigać ciężkich towarów. Wózki magazynowe zarówno ręczne, jak i elektryczne praktycznie nie generują hałasu, co przekłada się na komfort. Obsługa tych urządzeń jest intuicyjna, a niektóre modele przystosowano do wysokiego składowania, więc z ich pomocą ułożysz przesyłkę nawet na najwyższym regale kilka metrów nad podłogą.

Jak widzisz, wózek magazynowy to must have, który reguluje pracę całego magazynu. Jakie rodzaje tych pojazdów są najpopularniejsze?

Wózki magazynowe elektryczne

Intuicyjne w sterowaniu, o kompaktowych wymiarach,  wydajne… wózki magazynowe elektryczne to ulubieńcy pracowników. W ich obsługę nie trzeba wkładać praktycznie żadnego wysiłku.

Modele elektryczne wyposażono w akumulatory, dzięki którym pojazdy nie generują szkodliwych spalin, są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Sprawdzą się one w zamkniętych przestrzeniach, ponieważ nie zanieczyszczają otoczenia. Przy tym pracują bardzo cicho, emitują hałas około 70-80 dB, co odpowiada głośności przedzierania kartki papieru.

Wózki widłowe elektryczne mają szeroki panel, który informuje o wszystkich najważniejszych parametrach na przykład o ilości zużywanej energii. W najnowocześniejszych pojazdach można ustawić prędkość, przyśpieszenie i hamowanie wózka zgodnie z własnymi potrzebami. Sprzęt napędzany akumulatorem wyróżniają kompaktowe wymiary, więc przejedzie on między najwęższymi korytarzami i  regałami.

Jak zatem widzisz, wózek magazynowy elektryczny to uniwersalny wybór. Obecnie większość osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Może i Ty skusisz się na wydajny model elektryczny?

Wózki magazynowe ręczne

A może potrzebujesz wózka o najprostszej konstrukcji? Jeśli dopiero zaczynasz biznes, masz mały magazyn lub chcesz urozmaicić swoje zaplecze wózków, model ręczny na pewno spełni Twoje oczekiwania. Zda egzamin w fabrykach, centrach logistycznych, magazynach, a zwłaszcza w sklepach. Bez wątpienia jest najtańszy w utrzymaniu, a przy tym całkowicie ekologiczny. Poza tym kosztuje nawet kilka razy mniej niż jego elektryczny odpowiednik.

Wózki magazynowe ręczne sprawdzą się w każdych warunkach. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sprzęty o konstrukcji lakierowanej proszkowo, odpornej na wilgoć, rdzę, i uszkodzenia mechaniczne.

Wózki widłowe magazynowe

Co wyróżnia wózki widłowe magazynowe? Przede wszystkim charakterystyczne widły w przedniej części pojazdu, przeznaczone do unoszenia, transportu i odkładania towarów o różnej wadze. Wózki widłowe magazynowe, zwane wózkami jezdniowymi podnośnikowymi, nadają się także do przewozu wielogabarytowych ładunków o dużej masie. Dlatego cenią je właściciele sklepów, magazynów i fabryk, zwłaszcza o dużej powierzchni.

Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wózki widłowe elektryczne, chociaż producenci oferują też modele gazowe i spalinowe przeznaczone do zewnętrznych powierzchni. To pojazdy przystosowane do krótkich oraz długich dystansów, równie proste w obsłudze jak zwykłe wózki. Musisz wiedzieć, że wózki widłowe znakomicie nadają się do przeładunku nawet najdelikatniejszego towaru.

Wózki magazynowe – przegląd produktów

Już wiesz, że największą popularnością cieszą się wózki elektryczne, ręczne i widłowe, które ułatwiają pracę w każdym magazynie. No dobrze, ale gdzie zaopatrzyć się w solidne wózki magazynowe?

Znajdziesz je w asortymencie firmy Future Logistics. Do wyboru masz między innymi:

  • wózki magazynowe z wagą,
  • wózki paletowe, czyli paleciaki,
  • wózki platformowe.

Te pierwsze umożliwiają najprecyzyjniejsze określenie wagi towaru, co jest niezbędne w rozliczeniach handlowych. Wózki magazynowe z wagą wyposażono w szeroki wyświetlacz LCD oraz wydajny akumulator przystosowany do ponad 35-godzinnej pracy.

Wózki magazynowe widłowe z oferty Future Logistics mają funkcje przełączania netto/brutto, tarowania 100% oraz możliwość zliczania sztuk. Te modele posłużą Ci w różnych warunkach, ponieważ pracują w zakresie od -10 stopni Celsjusza aż do 40 stopni Celsjusza. Wózek magazynowy z wagą ma oczywiście wbudowaną drukarkę do paragonów. Do wyboru masz modele zarówno z legalizacją do rozliczania z klientami, jak i bez.

Natomiast wózki paletowe, zwane potocznie paleciakami, przystosowano do przewozu spaletyzowanego towaru.  Niektóre modele uniosą wielotonowe ładunki, po czym bezpiecznie przewiozą je w wybrane miejsce. Wózek paletowy to gwarancja ochrony towaru – zyskujesz pewność, że nie zostanie on uszkodzony w trakcie transportu. Paleciaki stabilizują, zabezpieczają i ułatwiają pracę. Nie musisz martwić się o towar, ponieważ bezpiecznie spoczywa on na solidnym sprzęcie.

A do czego przydadzą się wózki platformowe? W praktyce to bardzo uniwersalne pojazdy, przeznaczone głównie do przechowywania przeróżnych towarów na przykład pojemników.

Teraz już wiesz, jakie są najpopularniejsze rodzaje wózków magazynowych. Który zagości na dłużej w Twoim magazynie lub sklepie?

 

 

Jak stawiać Ścianki Działowe?