Jak postawić ściankę działową?

Budowa, urządzenie i wykończenie domu czy mieszkania to złożony proces, na który składają się poszczególne wyzwania i zadania. Jednym z nich jest z pewnością zadanie, by postawić ściankę działową. W tym celu warto zorientować się w panujących trendach i zasadach tego etapu budowy. Wiesz, jak postawić ściankę działową? Zobacz, jakie materiały będą Ci potrzebne oraz która z metod będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego wnętrza.

Spis treści

Ścianka działowa – co to?

Materiały na ściankę działową

Jak zrobić ściankę działową?

Materiał na ścianki działowe

Metody budowy ścianki działowej

Technika szkieletowa

Technika budowy „na mokro”

Ścianki działowe murowane

Ścianki działowe z płyt kartonowo gipsowych

Jak je zbudować? Krok po kroku

Zalety i wady rozwiązania

Podsumowanie – montaż ścianki działowej

Ścianka działowa – co to?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę są ścianki działowe oraz kiedy warto zdecydować o ich postawieniu. Budowa ścianki działowej nie narusza w żaden sposób konstrukcji budynku oraz ściany nośnej. To bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł z łatwością zmienić aranżację domu i dopasować ją do swoich potrzeb.

Zatem czym jest ścianka działowa? To jeden z typów ściany wewnątrz budynku. Warto pamiętać, że ścianki działowe nie są elementami konstrukcyjnymi budynku i w większości przypadków pełnią role ozdobne lub praktyczne.

Stawianie ścianki działowej jest tak samo proste, jak jej burzenie. Jeśli chcesz otworzyć przestrzeń możesz ze spokojem wyburzyć wybraną ścianę, np. po to, aby otworzyć kuchnię i połączyć ją z jadalnią. Natomiast jeśli potrzebujesz zmniejszyć pokój dzienny i zamienić jego część na pokój dla dziecka lub biuro, to budowa ściany działowej będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twoich przestrzeni.

Materiały na ściankę działową

Zastanawiasz się, jak zbudować ściankę działową? Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie i zaaranżowanie przestrzeni. Ścianka działowa powinna podnosić użyteczność i funkcjonalność przestrzeni. Dlatego warto poszukać na popularnych portalach i czasopismach budowlanych inspiracji na wykończenie, które będziesz mógł zastosować w swoim domu.

Montaż ścianek działowych nie należy do trudnych i skomplikowanych. Ważne jest jednak, żeby odpowiednio się do tego przygotować. Tylko w ten sposób będziesz mógł usprawnić i przede wszystkim skutecznie przeprowadzić cały ten proces. Przede wszystkim będziesz potrzebować materiału na ścianki działowe. To z jakiego materiału zdecydujesz się postawić ściankę zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań wyróżnić można wykorzystywanie:

  • cegły,
  • betonu komórkowego,
  • szkła,
  • płyt gipsowo kartonowych.

Bardzo chętnie i często wybierane są płyty kartonowo gipsowe, które wyróżniają się nie tylko wysoką funkcjonalnością i solidnością, ale także praktycznością i lekkością. Dzięki nim skutecznie połączysz lub podzielisz dowolne pomieszczenia w Twoim domu.

Jak zrobić ściankę działową?

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału skorzystasz musisz wiedzieć, że do stawiania ścianek technologii suchej zabudowy musisz odpowiednio się przygotować. Choć ściany z karton gipsu i pozostałych materiałów nie mają właściwości nośnych, to ich postawienie powinno przebiegać zgodnie z ogólno przyjętymi zasadami dotyczącymi budowy i wykończenia domu.

Na samym początku dobrze jest zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnić ścianka. Dobrze, aby dobierać tak metody i materiały, aby ścianki pełniły izolację akustyczną oraz w pełni wywiązywały się ze swojego zadania. W zależności od tego, czego oczekujesz od ścianek działowych, ulec zmianie może materiał, po który sięgniesz.

Ścianka może pełnić funkcje ozdobne oraz praktyczne. W przypadku tych pierwszych ciekawym rozwiązaniem będzie ścianka działowa ze szkła lub cegły. Z kolei jeśli bardziej zależy Ci na tym, aby była ona praktyczna i dzieliła pomieszczenie, to użycie płyt gipsowo kartonowych lub płyt gipsowych będzie najlepszym wyjściem.

Materiał na ścianki działowe

Bogata oferta rozwiązań i materiałów na rynku budowlanym sprawia, że budowa ścianki działowej może przebiegać z wykorzystaniem przeróżnych materiałów budowlanych. W zależności od swojego przeznaczenia, ścianki działowe mogą być wykonane z:

  • ceramiki,
  • silikatów,
  • betonu komórkowego i keramzytobetonu.

Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie płyt GK, płyt gipsowo włóknowych oraz włókno cementowych. Aby ściana działowa była funkcjonalna i pełniła idealnie swoje zadanie warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem jeszcze przed wyborem materiału. Ściany wykonane z odpowiednio dobranego materiału będą zaskakiwać swoją praktycznością i funkcjonalnością.

Wszystkie z wymienionych materiałów różnią się nie tylko wyglądem, ale także cechami samego produktu czy sposobami wykorzystywania w budownictwie. Dlatego zanim zdecydujesz się postawić ściankę działową zapoznaj się ze specyfiką wybranego materiału.

Metody budowy ścianki działowej

Metody budowy ścianki działowej zależą przede wszystkim od przeznaczenia ścianki. Możliwość wykorzystania różnych materiałów sprawia, że nie ma jednej uniwersalnej metody na stawianie ścianek działowych. Zatem, jak postawić ściankę działową?

Jeśli nie zależy Ci na walorach estetycznych, a ścianka nie będzie miała być udekorowaniem wnętrza domu czy mieszkania, to spokojnie możesz postawić na płyty GK. Takie rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy będziesz chciał podzielić pomieszczenie, wydzielić dodatkową przestrzeń lub przeorganizować poddasze lub piwnicę.

Natomiast jeśli zależy Ci na aspektach wizualnych i na estetyce ścianek musisz zapoznać się z inną metodą stawiania ścianek, aby w pełni cieszyć się z dodatku do aranżacji.

Technika szkieletowa

Czym jest technika szkieletowa budowy ścianek działowych? Jest to jedno z najprostszych rozwiązań, które sprawdzi się do podzielenia przestrzeni i pomieszczeń. W tej technice wykorzystuje się płyty regipsowe. Aby postawić ściankę działową z płyty gipsowo kartonowych w technice szkieletowej potrzebować będziesz kilku dodatkowych materiałów.

Ta technika polega na zamontowaniu szkieletu ramowego, do którego potrzebować będziesz profili aluminiowych lub metalowych. W kolejny kroku konieczne będzie przymocowanie płyty GK właśnie do tego szkieletu.

Technika budowy „na mokro”

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy Twoja ścianka działowa ma pełnić funkcje głównie estetyczne? Chcesz dzięki niej ubogacić wnętrze, ale nie wiesz, z jakich materiałów powinieneś skorzystać, by postawić ściankę działową?

Konstrukcja ozdobna do łazienek, salonu czy kuchni to nie lada wyzwanie. Dlatego warto przemyśleć i prawidłowo zaplanować, jak będzie wyglądać element. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie ścianki działowej w metodzie „na mokro”. To doskonały sposób na urozmaicenie i uzupełnienie aranżacji w łazience, kuchni czy nawet salonie.

Jak wygląda metoda „na mokro”? Do tej metody będziesz potrzebować kilku ważnych elementów. Oprócz cegły lub innego materiału na ściankę działową, musisz wyposażyć się w masę szpachlową lub zaprawę murarską. To dzięki nim możliwe będzie połączenie elementów, przymocowanie do podłoża i skuteczne postawienie ścianki działowej w Twoim pomieszczeniu. Ważna jest tu technika łączenia.

Ścianki działowe murowane

Czy ścianka działowa może być murowana? Oczywiście, że nie! Nie zawsze musisz korzystać z płyt GK. Warto zdać sobie sprawę, że ścianki działowe murowane będą wyróżniać się większą solidnością, trwałością i odpornością na uszkodzenia niż ścianki z płyt gipsowych lub pozostałych materiałów.

Wybierając ścianki z cegły lub betonowych bloków nie musisz sięgać już po izolację akustyczną. Cegła skutecznie zapewni komfort i odpowiednio wygłuszy pomieszczenie. Co więcej, ścianki murowane gwarantują większe ograniczenie co do ilości i intensywności przechodzących dźwięków z pomieszczeń obok. Dzięki temu przebywanie w pomieszczeniu staje się bardziej komfortowe.

Choć ścianki murowane są trudniejsze i wymagają z pewnością więcej pracy, to ich zalety są spore.

Ścianki działowe z płyt kartonowo gipsowych

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest budowanie ścianek działowych z karton gipsu. Dlaczego? Ponieważ jest to rozwiązanie idealne dla pomieszczenia, zwłaszcza jeśli zależy Ci na szybkości stawiania i lekkości materiałów. Ponadto jest to rozwiązanie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze niż murowane ścianki.

W tym rozwiązaniu musisz pamiętać, że konieczny będzie szkielet ramowy ściany, do którego montować będziesz później płyty gipsowo kartonowe. Aby postawić ściankę działową z płyt pamiętaj, aby podłoże było równe i odpowiednio przygotowane.

Jak je zbudować? Krok po kroku

Zatem, jak krok po kroku zbudować ściankę działową? Pierwszym krokiem jest posprzątanie, uporządkowanie i przygotowanie podłoża. Usuń dywan, wykładziny i inne artykuły, które będą przeszkadzać. Ściankę będziesz stawiać bezpośrednio na istniejącej podłodze. Być może przydadzą Ci się poniżej polecane produkty, m.in.: blachowkręty, kołki rozporowe, profile (zadbaj o dobrą grubość profili), przegrody, zaopatrz się też w taśmę uszczelniającą i wełną mineralną.

Jeśli decydujesz się na płyty gipsowo kartonowe musisz przygotować wcześniej szkielet ramowy, do którego przymocowane będą płyty. Z kolei jeśli stawiasz ścianki murowane, konieczne będzie przygotowanie materiałów oraz odpowiedniej ilości zaprawy.

Warto przeanalizować wszelkie otwory w ścianie, które będą później wykorzystywane w dalszej aranżacji wnętrza. Również w tym miejscu musisz zadbać o dodatkowe wsparcie ścianki. Wszystko po to, aby budowa była solidna, a umieszczenie dodatkowych elementów nie uszkodziło jej konstrukcji. Jeśli stawiasz ścianki z płyt dobrze jest skorzystać z wełny mineralnej, która zadba o odpowiednie wygłuszenie i akustykę w pokoju. Wełna mineralna powinna zostać umieszczona wewnątrz ścianki.

Zalety i wady rozwiązania

Jak każde rozwiązanie, ścianki działowe mają swoje wady i zalety. Ich przeanalizowanie pozwoli Ci wybrać najlepszy dla siebie wariant.

Ścianki z płyt gipsowych to przede wszystkim wygodne i szybkie rozwiązanie. Ich stawianie zajmuje dosłownie kilka chwil i co ważniejsze – nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu w domu. To rozwiązanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jednak płyty są dość cienkie, co równocześnie może być i wadą i zaletą. Ścianki z płyt nie powinny być nad wyraz obciążane, ponieważ cechują się niższą wytrzymałością niż ścianki murowane.

Podsumowanie – montaż ścianki działowej

Pytanie „jak postawić ściankę działową w różnych pomieszczeniach?” już nie spędza Ci snu z powiek? Montaż ścianki pozwoli Ci z jednej strony zamknąć (lub otworzyć) pomieszczenie, z drugiej uatrakcyjnić wystrój wnętrza. Wystarczy odpowiednio postawić ją od podłogi do sufitu (stropu), biorąc pod uwagę grubość oraz zadbać o profile. Jeśli chcesz cieszyć się ciekawą i dopracowaną w najmniejszym szczególe aranżacją, sięgnij po materiały, dzięki którym postawisz ścianki działowe w Twoim domu lub mieszkaniu.

Bogata oferta materiałów i metod stawiania ścianek, gwarantuje, że z pewnością znajdziesz idealne dla siebie rozwiązanie.

Co to jest kontener